Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

W pierwszym kwartale przyszłego roku rozpocznie się przebudowa mostu w Łobzie

ZZDW rozstrzygnął przetarg na przebudowę mostu w Łobzie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 151. Zadanie będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

Artykuł z dnia: 2016-11-17 19:44

- Sprawna sieć infrastruktury transportowej to kluczowy warunek rozwoju gospodarczego Pomorza Zachodniego i niezwykle ważny element bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.  To także kwestia codziennego komfortu życia, dojazdów do pracy, do naszych rodzin.  Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 151 na odcinku Świdwin- Łobez stanowi kolejny punkt na mapie inwestycji drogowych podjętych w ostatnim czasie na Pomorzu Zachodnim. Nasz cel to minimum 600 km realizacji - modernizacji, budów i remontów - na drogach wojewódzkich. Chcemy by 2/3 z nich miało standard europejski – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Przebudowa mostu w Łobzie jest pierwszym etapem zadania, które będzie obejmowało przebudowę drogi wojewódzkiej nr 151 na odcinku Świdwin- Łobez. Most przewidziany do przebudowy został zbudowany przed 1939 r. jako konstrukcja żelbetowa, belkowo-płytowa. Obiekt ma blisko 11 m długości i nieco ponad 7 m szerokości. Jezdnia ma na nim nienormatywną szerokość 5,8 m.

Zakres prac oprócz rozebrania całej konstrukcji starego mostu i budowy nowego, będzie obejmował również umocnienie brzegów rzeki (od górnej wody), odmulenie i pogłębienie koryta rzeki przed i pod mostem, oraz przebudowę ulic na dojazdach.

Konstrukcja nowego mostu wykonana zostanie z prefabrykowanych belek strunobetonowych typu „KUJAN” z monolityczną żelbetową płytą oraz monolitycznymi poprzecznicami podporowymi na przyczółkach. Całkowita szerokość nowego obiektu będzie wynosiła 12,2 m. Przewidziano na nim jezdnię o szerokości 7 m i dwa 1,5-metrowe chodniki. Z uwagi na podniesienie konstrukcji nowego mostu o blisko 55 cm, przewidziano niezbędną przebudowę dojazdów i korektę przyległych odcinków ulic.

Przebudowa obiektu obejmowała będzie również przebudowę jazu, który służy do piętrzenia wody na potrzeby małej elektrowni wodnej. Istniejąca konstrukcja jest jazem zastawkowym, składającym się z 4 stalowych zasuw poruszanych mechanizmami o napędzie ręcznym.

Nowy jaz będzie posiadał 3 stalowe zastawki, poruszane tak jak dziś, za pomocą napędu ręcznego. Nowa konstrukcja będzie umożliwiać wykonanie w przyszłości przepławki dla ryb.

Ruch w trakcie przebudowy będzie odbywał się zaprojektowanym tuż obok istniejącego obiektu objazdem. Po zakończeniu przebudowy mostu, tymczasowy objazd wraz z chodnikiem i przepustem zostanie całkowicie rozebrany.

W przetargu startowało 7 firm. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła spółka MOST z Sopotu, która wyceniała prace na ponad 2 miliony 480 tys. złotych.

Przebudowa ma zostać zakończona do 31 sierpnia 2017 r.

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl