Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Nowe mosty w ciągu drogi wojewódzkiej nr 203

Częściowo przejezdny (jednym pasem ruchu) jest już jeden z czterech nowych mostów, jakie powstają na odcinku Dąbki - Darłowo w ciągu drogi wojewódzkiej nr 203. Obiekt uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Roboty bitumiczne i wykończeniowe zostaną tu wznowione na wiosnę. 

Artykuł z dnia: 2017-01-16 20:37

III etap przebudowy najkrótszej trasy łączącej Koszalin z Darłowem czyli odcinka DW nr 203 od Dąbek do Darłowa realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.  Na 8,5-kilometrowym odcinku, w miejscu rozebranych, poniemieckich konstrukcji,  powstają 4 obiekty mostowe. Najbardziej zaawansowane roboty prowadzone były na 9-metrowym M8 zlokalizowanym tuż przed Dąbkami (jadąc od strony Koszalina), nad kanałem przepompowni.


Jest to konstrukcja jednoprzęsłowa, wolnopodparta z belek prefabrykowanych strunobetonowych typu KUJAN, które zespolone są z płytą pomostu. Ustrój nośny oparty jest na masywnych przyczółkach. W tej chwili przejezdny jest jeden pas ruchu tego mostu,  a przed mostem wprowadzono sygnalizację i ruch wahadłowy.
Dwa kolejne mosty, to obiekty siostrzane o długości 7,54 m. Mosty M9 i M10 znajdują się nad dwoma kanałami: Martwej Wody  i Kanałem D, zlokalizowanymi pomiędzy Bobolinem a Żukowem Morskim. Oba mają konstrukcję jednonawową, łukową, wykonaną z prefabrykowanych elementów żelbetowych.

 

 

Ostatni i najdłuższy z przebudowywanych mostów, którego długość ma 24,32 m  to M11 znajdujący się za Żukowem Morskim nad rzeką Grabową. Jest to konstrukcja jednoprzęsłowa, wolnopodparta z belek prefabrykowanych strunobetonowych typu T zespolonych z płytą pomostu.

Przypomnijmy, że obecna przebudowa jest III etapem przebudowy drogi nr 203 na odcinku Koszalin-Darłowo. Zakres prac przewiduje poszerzenie jezdni, budowę ciągów pieszo-rowerowych, przebudowę linii energetycznych i telekomunikacyjnych, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego oraz niezbędnych zabezpieczeń dla pieszych  i pojazdów. W miejscowościach Dąbki, Bobolin i Żukowo powstaje nowa kanalizacja deszczowa.

Wykonawcą jest konsorcjum firm - Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego SA z Torunia i spółki WANT z Tczewa. Planowany koszt robót budowlanych to blisko 31,4 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona w połowie czerwca tego roku.

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl