Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Rowerem z Darłówka do Jarosławca

Nowa ścieżka rowerowa  łącząca nadmorskie kurorty – Darłówko i Jarosławiec została oficjalnie oddana do użytku. Zadanie było realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

 
Artykuł z dnia: 2018-09-21 20:10

Projekt sieci dróg rowerowych w województwie zachodniopomorskim jest projektem unikatowym w skali całego kraju, ponieważ polega on na włączeniu do tego projektu wszystkich zainteresowanych podmiotów. Mam tu na myśli lokalne samorządy, ale również Lasy Państwowe.  W zakończonym właśnie projekcie, obok środków unijnych, które stanowią 85% wartości inwestycji, partycypowało również województwo zachodniopomorskie oraz gminy Darłowo i Postomino. W ten sposób, wspólnymi siłami tworzymy coś, co przez lata będzie wizytówką naszego regionu – powiedział obecny na otwarciu ścieżki wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.


Velo Baltica jest jedną z czterech tras rowerowych tworzących Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Trasa zaczyna się w Świnoujściu i wiedzie wzdłuż Wybrzeża Bałtyku . Po połączeniu wszystkich istniejących i budowanych odcinków, cała trasa na terenie województwa zachodniopomorskiego będzie mieć około 240 km.


Jednym z brakujących dotąd odcinków  był  odcinek  łączący Darłówko i Jarosławiec. Droga jest malownicza, gdyż przebiega przez las, wzdłuż linii brzegowej Bałtyku. Nowy odcinek został dowiązany do drogi, która powstała na wale przeciwpowodziowym oddzielającym Bałtyk od jeziora Kopań.

W połowie trasy między Darłówkiem Wschodnim a Wiciem, droga dochodzi do kanału łączącego jezioro z morzem. Nowa bitumiczna droga rowerowa, zaczyna się około 750 m za kanałem.

Pierwszy odcinek nowej drogi rowerowej o długości  2,6 km przebiega przez las. Ten odcinek kończy się na skrzyżowaniu ulic Plażowej i Morskiej w Wiciu. Drugi odcinek  biegnie z Wicia  do Jarosławca. Najpierw przebiega przez las, potem częściowo wzdłuż drogowego odcinka lotniskowego.

Warto dodać, że zakończona inwestycja znajduje się na terenie obszaru Natura 2000, tj. objętego ochroną jeziora Kopań. 4,8 – kilometrowy odcinek kończy się na skrzyżowaniu ulic Bałtyckiej i Leśnej w Jarosławcu..

Wartość robót budowlanych wyniosła blisko 5,4 mln zł. Zadanie było realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 -20. Dofinansowanie unijne to blisko 85% wartości inwestycji.

 

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl