Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Jeszcze w tym roku powstanie kolejny odcinek rowerowej Trasy Nadmorskiej.

Właśnie ruszyła budowa nowego odcinka Pleśna- Mielno.  Zadanie będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

 

Artykuł z dnia: 2019-04-26 21:35

Trasa Nadmorska, zwana również Velo Baltica jest jedną z czterech tras rowerowych objętych wspólnym programem budowy Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Trasa na terenie województwa zachodniopomorskiego wiedzie od Świnoujścia do granicy województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.  Velo Baltica jest również fragmentem istniejącego międzynarodowego szlaku rowerowego R-10 i R-13.

 

ZZDW buduje na tej trasie odcinki, których brakuje by powiązać w całość drogi rowerowe budowane do tej pory przez lokalne samorządy. Rozpoczynająca się inwestycja połączy miejscowości  Pleśna, Gąski, Sarbinowo, Chłopy i Mielno.

Nowy odcinek zostanie dowiązany do ścieżki rowerowej przechodzacej przez Sarbinowo


Droga będzie przebiegała przez malowniczy teren nad samym brzegiem morza Bałtyckiego i dwa obszary objęte ochroną:  obszar Natura 2000 pod nazwą „Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski” i Obszar Chronionego Krajobrazu „Koszaliński Pas Nadmorski”.


Obecny na przekazaniu placu budowy marszałek Tomasz Sobieraj podkreślił, że to najbardziej wyczekiwana trasa rowerowa przez mieszkańców Koszalina i okolic.  Ten szlak w teorii istniał już od wielu lat, a jego atrakcją był mieleński las i pobliskie bunkry. Teraz, stanie się rowerową trasą z prawdziwego zdarzenia. Ruszamy z budową i chcemy jeszcze jesienią dojechać do mety – dodał marszałek Sobieraj.


Odcinek inwestycyjny, czyli nowobudowana droga rowerowa będzie miała łącznie około  9 km i będzie składała się z  czterech  części: 2,8-kilometrowego Pleśna - Gąski, 1,3-kilometrowego Gąski-Sarbinowo (ul. Fatimska), prawie kilometrowego odcinka Sarbinowo - Chłopy oraz  4,2 -kilometrowego Chłopy-Mielno.
 


Nowa droga rowerowa będzie miała nawierzchnię bitumiczną. Wykonawca będzie musiał usunąć część drzew i krzewów, rozebrać i usunąć żelbetowe płyty i starą nawierzchnię bitumiczną, wykonać roboty ziemne ze wzmocnieniem podłoża, wykonać nową  konstrukcję ścieżki wraz z poboczami oraz wykonać nowe oznakowanie poziome i pionowe. Droga rowerowa będzie miała zmienną szerokość od 4 -3 m metrów, w zależności od warunków terenowych i zadrzewienia.  Na odcinku Gąski-Sarbinowo zostanie zamontowany licznik rowerowy.

Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego SA z Torunia.

Wartość inwestycji przekracza 7 mln zł, z czego ponad 6,1 mln zł to dofinansowanie z RPO Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014- 2020.

Prace budowlane powinny zostać zakończone do 30 września tego roku.

 

 Zdjęcia z drona  - Ars Dron System                    

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl