Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Ruszają pierwsze przetargi na zadania jednoroczne

Ponad 31 milionów złotych wyda w tym roku Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie na zadania jednoroczne realizowane z budżetu własnego.  Listę najpilniejszych przebudów, budów i remontów co roku przygotowują Rejony Dróg Wojewódzkich (RDW).  Na liście znajdują się również zadania z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, które finansowane są wspólnie z samorządami lokalnymi.

Artykuł z dnia: 2020-02-20 13:48

Prowadzimy wielkie inwestycje na drogach wojewódzkich, ale nie zapominamy o tych najbardziej pilnych, bieżących potrzebach. Zadania jednoroczne to działania prowadzone w miejscach, które wymagają interwencji ze względu na zły stan nawierzchni lub ze względów bezpieczeństwa. W tym roku będzie ich łącznie 38 i będą to zarówno budowy, przebudowy, jak i remonty – mówi wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Najdroższym zadaniem będzie przebudowa przejścia DW nr 148 przez miejscowość Zagozd na terenie działania Rejonu Dróg Wojewódzkich w Drawsku Pomorskim. Na to zadanie zapisano w budżecie ZZDW 2,9 mln zł. RDW Drawsko Pom. zaplanował również kolejny etap przebudowy drogi wojewódzkiej nr 178 na odcinku Wałcz-Gostomia. Droga nr 178 wykorzystywana jest często jako alternatywne do DK nr 11 połączenie nad morze.


Przebudowany w 2019 r. odcinek DW nr 147

W tym roku przebudowywanych będzie kilkanaście odcinków szlakowych dróg wojewódzkich w zachodniopomorskim. Na drodze wojewódzkiej nr 160 na terenie RDW Pyrzyce, będą dwa takie odcinki: Choszczno – Raduń i Choszczno-granica województwa. RDW Koszalin przebuduje cztery odcinki szlakowe: Mostowo-Drzewiany w ciągu DW nr 168, Darłowo-Krupy w ciągu DW nr 205, Warszkowo -Tychowo w ciągu DW nr 209 i Jacinki-Polanów w ciągu DW nr 206. Po 400 tys zł. przeznaczono na przebudowy DW nr 120 na odcinku Kartno-Glinna i DW nr 126 na odcinku Stare Łysogórki – Gozdowice na terenie działania RDW Chojna.

Trzy odcinki przebuduje Rejon Dróg Wojewódzkich w Stargardzie. Będą to odcinki: Gostomin-Wołkowo w ciągu DW nr 147, Dobra - Dobropole w ciągu DW nr 144 i Parlino-Maszewo w ciągu DW nr 106.

Przebudowany w 2019 r. odcinek DW nr 144

1,2 mln zł przewidziano w budżecie na przebudowę DW nr 172 na odcinku Połczyn Zdrój – Barwice.  To kolejny etap prowadzonej od kilku lat przez Rejon Dróg Wojewódzkich w  Białogardzie modernizacji 18-kilometrowego odcinka, prowadzącej z Połczyna Zdroju do Szczecinka, DW nr 172. Przypomnijmy, że w 2016 r. zakończyła się  tu przebudowa ul. 15 Grudnia w Połczynie, a rok później przeprowadzono roboty wykończeniowe na odcinku szlakowym Połczyn-Zdrój – Kołacz, przebudowano jedno ze skrzyżowań i zbudowano zatokę autobusową.


Przebudowany w 2018 r. odcinek DW nr 172

Na terenie RDW Białogard będzie w tym roku również przebudowywany odcinek Świdwin - Słonowice w ciągu DW nr 151.  Dwa kolejne odcinki szlakowe do przebudowy to: Dolice – Piasecznik w ciągu DW nr 122 i przebudowa DW nr 163 między skrzyżowaniami z DW nr 152 i 173.
Utrudniania w ruchu czekają w tym roku mieszkańców Płot. Przebudowywana będzie ul. Grunwaldzka w ciągu DW nr 109. ZZDW przewidział na tę inwestycję 1,6 mln zł. W Gryfinie w ciągu DW nr 120 przebudowywane będzie skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego, Krasińskiego i Kołłątaja. Drugim skrzyżowaniem jakie włączono do planu tegorocznych przebudów będzie skrzyżowanie w Łozicach DW nr 122 Krajnik-Piasecznik z drogami: powiatową Łozice - Trzebórz i gminną. Przebudowywane będzie również przejście DW nr 172 przez Barwice.

W ramach tegorocznych zadań finansowanych z budżetu ZZDW, przebudowana zostanie sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych przez ul. Gorzowską w Barlinku w ciągu DW nr 151 (skrzyżowanie z Myśliborską). W tej chwili znajdują się tu sygnalizatory wzbudzane ręcznie przez pieszych. W przyszłości, by spowolnić ruch pojazdów wjeżdżających do Barlinka od strony Gorzowa, powstanie tu sygnalizacja typu „all red”.

Sygnalizacja świetlna w Gostomii w ciągu DW nr 178 zbudowana w 2019 r.

Plan zadań obejmuje też budowy i przebudowy chodników w dziesięciu miejscowościach oraz budowę i przebudowę 5 przepustów w miejscowościach: Wygoda, Chwiram, Gardno, Jarosławki i Gostomia.

Przypomnijmy, że ZZDW w Koszalinie zarządza ponad 2100 kilometrów dróg wojewódzkich. Zajmuje się również utrzymaniem 214 mostów, kładek i tuneli oraz ponad 1300 przepustów.

FOTO:ARS DRON SYSTEM/ZZDW

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl