Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Kolejna inwestycja, która będzie prowadzona w ramach programu Współpracy Transgranicznej Interreg VA

Po wyborze wykonawcy na przebudowę przejścia drogi wojewódzkiej nr 120 przez Wełtyń w powiecie gryfińskim, ZZDW wybierze wykonawcę drugiego z projektów zakwalifikowanych przez Unię Europejską do programu Współpracy Transgranicznej INTERREG VA. Chodzi o przebudowę i rozbudowę przejścia drogi woj. nr 115 przez Tanowo w powiecie polickim.

 
Artykuł z dnia: 2017-03-30 14:45

Program Współpracy Transgranicznej INTERREG jest programem, który wspiera inwestycje i przedsięwzięcia na obszarze przygranicznym. Wspólne polsko-niemieckie projekty zlokalizowane między dwoma niemieckimi landami: Meklenburgią/Pomorzem Przednim i Brandenburgią, a województwem zachodniopomorskim, realizowane są w ten sposób od 2006 roku. 

W naszym województwie dzięki INTERREGOWI udało się zrealizować do tej pory 5 projektów drogowych – przebudowę dwóch mostów – na Odrze Wsch. i Zach. w Gryfinie, oraz przejścia dróg wojewódzkich przez trzy miejscowości: Pilchowo w powiecie polickim oraz Krzywin i Żarczyn w powiecie gryfińskim. Wysokość unijnego dofinansowania sięga w tym przypadku 85% kwalifikowalnych kosztów inwestycji.

Do nowego konkursu ZZDW przygotował wraz z niemieckimi partnerami 7 własnych propozycji. Jedną z nich jest przebudowa ul. Szczecińskiej w Tanowie w ciągu DW nr 115.

Tanowo pod względem organizacji komunikacji  jest typową „ulicówką”, tzn. główne funkcje komunikacyjne miejscowości spełnia tranzytowa, prowadząca do przejścia granicznego w Dobieszczynie, droga wojewódzka nr 115. W ocenie drogowców  przebudowa drogi jest konieczna z uwagi rosnący ruch, a przede wszystkim występującą tu kolizję ruchu miejscowego i tranzytowego o charakterze międzynarodowym. Początek przebudowy zaplanowano przed skrzyżowaniem dróg wojewódzkich nr 114 i 115, natomiast koniec na północy miejscowości, przed skrzyżowaniem z ul. Gunicką. Odcinek ten ma około 2,4 km długości. 

Skrzyżowanie DW 114 z DW 115 zaprojektowano jako trzywlotowe jednopasowe małe rondo z wyspami kanalizującymi na wlotach.


 
Dziś miejsce to wygląda w ten sposób:

W samej miejscowości istniejące ciągi piesze nie mają swojej kontynuacji, zapewniającej bezpieczne przemieszczanie się pieszych. Poza odcinkami chodników, ruch pieszych odbywa się poboczami gruntowymi. 

Ulica Szczecińska jest w tej chwili odwadniana powierzchniowo, dlatego w czasie deszczu tworzą się duże zastoiska wody. Projekt przewiduje budowę kanalizacji deszczowej oraz wykonanie wzdłuż całej ulicy jednostronnego, dwukierunkowego ciągu pieszo-rowerowego o szerokości 2,5 m oraz ciągu pieszego, częściowo oddzielonego pasem zieleni od jezdni. Zanim na budowę wejdą drogowcy, gmina Police musi zakończyć budowę nowej sieci kanalizacji sanitarnej oraz wodociągów.

W przetargu na przebudowę i rozbudowę przejścia drogi woj. nr 115 przez Tanowo, startowały tylko dwie firmy, oferując od blisko 7,7 mln zł do ponad 8,9 mln zł.  Postępowanie przetargowe jeszcze nie zostało zakończone.

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl