Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

W Barlinku zmieni się przebieg drogi wojewódzkiej nr 151

ZZDW ogłosił przetarg na budowę obwodnicy Barlinka w ciągu drogi wojewódzkiej nr 151.  Projekt ma przede wszystkim poprawić układ komunikacyjny miasta i odciążyć istniejące ulice. Zadanie będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-20.

 

Artykuł z dnia: 2017-04-24 16:39

ZZDW zaplanował budowę  nowej drogi, omijającej śródmieście Barlinka, po analizie średniego dobowego ruchu pojazdów na DW nr 151. W mieście przecinają się dwie drogi wojewódzkie : nr 151 Świdwin- Gorzów Wielkopolski i 156 Barlinek – Lipiany. Drogą nr 151 przejeżdża przez Barlinek średnio ponad 10 tys. samochodów w ciągu doby. 

Nowy przebieg DW nr 151

Wybrano rozwiązanie, w którym projektowana droga, na blisko 2,5 - kilometrowym odcinku  będzie przebiegać po nasypie nieczynnej linii kolejowej. Wykorzystanie nasypu obniża koszty przygotowania inwestycji, takie jak wykup gruntów czy budowa nowej konstrukcji drogi. Przypomnijmy, że nieczynna od lat linia kolejowa nr 410 łączyła stację Grzmiąca ze stacją Kostrzyn. Odcinek Choszczno-Barlinek został całkowicie rozebrany w 2014 roku, a teren przekazany samorządowi.

Na realizację tej inwestycji, w budżecie województwa, przewidziano nieco ponad 30 mln zł. Tak duża kwota wynika z zakresu prac, które obejmują rozbiórkę starych budynków kolejowych oraz rozbiórkę i budowę szeregu obiektów inżynierskich w tym kładki dla pieszych na przedłużeniu ul. Kasprowicza i nowych wiaduktów nad ulicami Tunelową i Ogrodową oraz przebudowę przepustu. W projekcie jest też budowa dwóch skrzyżowań typu rondo ( z ul. Św Bonifacego i ulicami Dworcową i Fabryczną), a także budowa elementów spowalniających ruch, oświetlenia ulicznego, przebudowa sieci energetycznej, gazowej, wodociągowej, ciepłowniczej i teletechnicznej.

Wiadukt nad ul. TunelowąWiadukt nad ul. Ogrodową

Projekt będzie realizowany dzięki podpisaniu w listopadzie minionego roku porozumienia między marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem i burmistrzem Barlinka Dariuszem Zielińskim. Na mocy tego porozumienia Gmina będzie partycypować w 1/4 wartości inwestycji, czyli zapłaci ok. 6,7 mln zł oraz pokryje koszty odszkodowań za grunty zajęte na realizację tego zadania. Roboty budowlane mają zostać zakończone do 30.09.2018 r. Oferty w przetargu można składać do 31 maja.

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl