Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Oznakowanie poziome zachodniopomorskich dróg wojewódzkich pod dodatkową kontrolą

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich zakupił  nowoczesne urządzenie pomiarowe do badania widzialności dziennej i nocnej poziomego oznakowania drogowego oraz miernik do pomiaru grubości jego warstw. Badania będzie przeprowadzało Zachodniopomorskie Laboratorium Drogowe.

 
Artykuł z dnia: 2017-04-28 13:33

Na wiosnę, wiele dróg wymaga odnowy oznakowania poziomego. Od tego roku prace te będą podlegały dodatkowej kontroli jakościowej. Reflektometr szwajcarskiej firmy ZEHNTER, który będzie wykorzystywany do tych pomiarów, jest zaawansowanym urządzeniem, umożliwiającym badanie tzw. współczynnika widzialności nocnej ( R L) oraz dziennej (Q d).


Urządzenie o wadze 7,5 kg ma pamięć, dzięki której można wykonać 50 tys. pomiarów, bądź 25 tys. pomiarów wraz ze zdjęciami badanych odcinków. Reflektometr ma również moduł GPS oraz oprogramowanie umożliwiające oznaczanie na mapie badanych miejsc. Urządzenie potrzebuje zaledwie 3 sekund do wykonania każdego pomiaru.
W ZZDW odbyła się pierwsza prezentacja możliwości tego sprzętu.

Współczynnik widzialności oznakowania drogowego ma istotny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. A poprawa bezpieczeństwa na drogach jest jednym z najważniejszych elementów zarządzania siecią drogową. Dobra widzialność wpływa na czas reakcji kierowców i zmniejszenie liczby wypadków, dlatego tak ważne jest sprawdzanie właściwości oznakowania poziomego i pionowego drogi..

Reflektometr do badania widzialności dziennej i nocnej, jest pierwszym z trzech urządzeń, w które ma być w tym roku doposażone laboratorium. Koszt urządzenia wyniósł blisko 90 tys. zł i został sfinansowany z budżetu województwa.

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl