Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Kolejna drogowa inwestycja nad Bałtykiem

W czerwcu ruszy przebudowa kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 102, która jest jednym w najważniejszych nadmorskich szlaków komunikacyjnych, łączącym Międzyzdroje z Kołobrzegiem. Odcinek zaplanowany do przebudowy ma około 15,4 km długości.

Artykuł z dnia: 2017-06-12 14:30

Spotkanie dotyczące tej przebudowy, w którym uczestniczyli marszałek Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj i dyrektor ZZDW Michał Żuber odbyło się na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 102 i 110 w Lędzinie (powiat gryficki, gmina Karnice).  W tym miejscu łączy się wyremontowany odcinek drogi 110 (Lędzin – Cerkwica) oraz będący jeszcze w złym stanie technicznym, zaplnowany do przebudowy, odcinek drogi wojewódzkiej nr 102 Łukęcin – Lędzin.

- Pas nadmorski na Pomorzu Zachodnim w okresie wakacyjnym to jedno z najbardziej obleganych miejsc w kraju. Wciąż pracujemy nad tym, aby nasza infrastruktura drogowa gwarantowała jak najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.  Zrealizowanie odcinka Łukęcin - Lędzin poprawi skomunikowanie dwóch największych zachodniopomorskich kurortów: Międzyzdrojów i Kołobrzegu oraz szeregu mniejszych, ale również bardzo popularnych miejscowości:  m.in. Pobierowa, Pustkowa, Trzęsacza i Rewala - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
Na przewidzianym do przebudowy odcinku nawierzchnia ma liczne ubytki i odkształcenia, a jej szerokość waha się od 6-6,3 m (z wyjątkiem odcinka lotniskowego  między Łukęcinem a Pobierowem).

W ciągu drogi nr 102 znajduje się szereg miejscowości wypoczynkowych. Na wszystkich wlotach do tych miejscowości zaprojektowano elementy spowalniające ruch. Przebudowa  rozpocznie się w Łukęcinie na skrzyżowaniu z ulicą Morską. Obecnie na skrzyżowaniu tym działają światła tylko w ciągu drogi wojewódzkiej i są to światła powiązane z czujnikiem reagującym na nadmierną prędkość pojazdów.  Po przebudowie cały ruch na skrzyżowaniu będzie regulowany pełną sygnalizacją świetlną.

Za Łukęcinem zaczyna się dawny odcinek lotniskowy o długości 2,2 km, który ma dwa duże place manewrowe. Zachowana zostanie tu 10-metrowa szerokość drogi z dwoma 3,5 metrowymi pasami ruchu i 1,5 metrowymi utwardzonymi poboczami. Dodatkowo  wzdłuż  placów powstanie wyspa rozdzielająca, która uporządkuje wjazd i wyjazd . Na placach za pomocą oznakowania poziomego wyznaczone zostaną również miejsca postojowe.Na pierwszym skrzyżowaniu DW nr 102 z dojazdem do Pobierowa powstanie rondo.

Od tego miejsca do stacji benzynowej zaprojektowano trwały rozdział pasów z wyniesioną wyspą – chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa pojazdom wjeżdżającym i wyjeżdżającym z Pobierowa. W tej chwili na kilku niebezpiecznych wyjazdach z tej miejscowości często dochodzi do wypadków. Kolejną miejscowością na trasie jest Trzęsacz – droga zostanie tu przesunięta i zwężona z obecnych 7 do 6 m, tak by po obu stronach jezdni zmieścił się chodnik. Obecnie po stronie, gdzie znajduje się mocno wysunięty budynek obowiązuje zakaz  ruchu pieszych.

Przed Lędzinem, na Kanale Dreżewo zbierającym wodę z pół uprawnych i odprowadzającym ją do jeziora Liwia Łuża, zostanie przebudowany most wraz z dwoma przepustami. Jezdnia ma w tym miejscu szerokość 7 metrów, a obiekt mostowy długość 8,8 m. Most został zbudowany w 1930 r.  jako jednoprzęsłowy ustrój monolityczny. 87-letni obiekt ma widoczne fragmenty skorodowanego betonu i odsłonięte, również skorodowane zbrojenie.  W równie złym stanie są żelbetowe rurowe przepusty.  Wszystkie trzy obiekty zostaną rozebrane, a w ich miejscu powstaną nowe konstrukcje.

Koniec przebudowy przewidziano w Lędzinie na rondzie będącym skrzyżowaniem dróg wojewódzkich  nr 102 i 110.

W budżecie województwa zarezerwowano na tę inwestycję blisko 40,2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona do końca sierpnia 2018 r.

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl