Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Uwaga kierowcy! Roboty drogowe utrudniają dojazd do nadmorskich miejscowości. ZZDW zaleca alternatywne połączenia.

W tym sezonie największe utrudnienia w ruchu na drogach wojewódzkich  w pasie nadmorskim, występują na drodze nr 102, gdzie przebudowywany jest odcinek Łukęcin-Lędzin.  Przypomnijmy, że droga wojewódzka nr 102 jest nadmorskim szlakiem łączącym Międzyzdroje z Kołobrzegiem.

 
Artykuł z dnia: 2017-07-18 11:52

Podróżni, którzy planują przejazd tą trasą tranzytem, powinni wybierać połączenie drogami wojewódzkimi nr 107 i 103 od Dziwnówka przez Kamień Pomorski  do Trzebiatowa. Pozostali  kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż na przebudowywanym odcinku  znacząco wydłuża się czas przejazdu.

Obecnie prace budowlane realizowane są na odcinkach szlakowych między Pobierowem i Pustkowem oraz Pustkowem i Trzęsaczem. W miejscach tych droga jest zwężona do jednego pasa i obowiązuje ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną.
 
W tej chwili na przebudowywanym, blisko 15,4 km odcinku, trwa rozbiórka nawierzchni, tak by można było wymienić zniszczoną konstrukcję drogi.  Roboty tego typu wymagają dobrych warunków atmosferycznych, dlatego przy krótkich terminach realizacji i dużym zakresie prac, nie ma możliwości by przerwać prace na czas wakacji. Jedyne ograniczenie jakie można było wprowadzić, to zakaz wykonywania prac budowlanych na terenie kurortów, który ma obowiązywać wykonawcę do połowy sierpnia.

 

Jesienią mieszkańcy będą musieli przygotować się również na objazd związany z rozbiórką i budową nowego mostu na Kanale Dreżewo nieopodal Lędzina. Most i dwa przepusty zostanie całkowicie rozebrany, a w jego miejscu powstaną nowe konstrukcje.

 
Cała inwestycja ma zostać zakończona przed 1 września 2018 r.

Dodajmy, że ZZDW jest już po wyborze wykonawcy przebudowy innego odcinka drogi wojewódzkiej nr 102 – Międzywodzie - Dziwnów. Roboty budowlane za ponad 11 mln. 600 tys. zł, będzie realizowało Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. z Torunia. Wykonawca rozpocznie przebudowę pod koniec lipca.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że czas realizacji inwestycji, który  nierzadko przypada w sezonie letnim,  jest konsekwencją całego procesu inwestycyjnego, rozpoczynajacego się wiele lat przed wystąpieniem utrudnień na drogach. Polega on na ocenie zniszczeń nawierzchni drogowej, umieszczeniu drogi w planie inwestycyjnym, który wymaga akceptacji  radnych wojewódzkich, procesie projektowym, konsultacjach społecznych, uzgodnieniach z szeregiem instytucji, których urządzenia muszą zostać przeniesione lub zmodernizowane (urządzenia energetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, teletechniczne).  Potem inwestor wkracza w procedurę przetargową, a po podpisaniu umowy z wybranym wykonawcą, musi przekazać mu plac budowy, nie narzucając zbyt dużych ograniczeń, które wydłużałyby i podrażały koszty przebudowy.


Prasowe sugestie, że prace budowlane są wykonywane bez przemyślenia i na złość użytkownikom dróg, wynikają z braku zrozumienia jak skomplikowanym procesem jest zarządzanie i utrzymanie sieci drogowej.

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl