Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Nadal sporo utrudnień w ruchu na drogach wojewódzkich

Zakończyło się już pięć z dziewiętnastu zaplanowanych na ten rok przebudów odcinków dróg wojewódzkich, które realizowane są w ramach budżetu własnego ZZDW, przeznaczonego na tzw. zadania jednoroczne. Tegoroczny plan to 22 km dróg.

 

Artykuł z dnia: 2017-08-30 22:11

Zadania jednoroczne to głównie najpilniejsze remonty dróg wojewódzkich. Co roku każdy z 7 Rejonów Drogowych podległych ZZDW,  przygotowuje od dwóch do pięciu takich zadań. W tym roku Rejony dostaną na ten cel łącznie ponad 19 mln zł

Najkosztowniejszymi przebudowami są przejścia dróg wojewódzkich przez miejscowości. W sierpniu rozpoczęła się między innymi przebudowa blisko kilometrowego odcinka DW nr 163 w Białogardzie (od skrzyżowania z ul. Wodną do wiaduktu kolejowego).

Ul.Kołobrzeska w Białogardzie (DW nr 163)

Do tej pory wykonawca przeprowadził frezowanie nawierzchni, trwają też prace rozbiórkowe oraz układanie nowych chodników i ścieżki rowerowej. Projekt przewiduje też  przebudowę kanalizacji deszczowej i usunięcie kolizji z infrastrukturą podziemną. W budżecie województwa zarezerwowano na ten cel ponad 2 mln. zł. Dodatkowo samorząd Białogardu zadeklarował wsparcie inwestycji kwotą 600 tys. zł. Prace mają zakończyć się tu do 30 listopada.

Druga przebudowa odcinka miejskiego trwa na drodze wojewódzkiej nr 120 w Gryfinie. Powstaje tu nowe skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego, Pomorskiej i Kolejowej. Roboty budowlane za ponad 2,2 miliona złotych mają zostać zakończone do  6 listopada.

Wśród miejskich odcinków dróg wojewódzkich są również: skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Kościuszki w Trzebiatowie w ciągu DW nr 109 oraz ul. Wojska Polskiego w Resku w ciągu DW nr 152,  na które ogłoszono przetargi, a także kolejny 600-metrowy odcinek ul. Dworcowej  w Kaliszu Pomorskim, gdzie wykonawca na razie przebudowuje ciągi piesze.


Ulica Dworcowa w Kaliszu Pomorskim

W Lipianach w ciągu DW nr 156, został przebudowany odcinek zamiejski ul. Myśliborskiej. W samym mieście wykonano natomiast pierwszy etap prac. Przypomnijmy, że ulica ta została na początku roku przejęta przez ZZDW od Powiatu Pyrzyckiego. Województwo oddało natomiast pod Zarząd Powiatu dotychczasowy odcinek DW 156 w Lipianach, przebiegający przez centrum miasta.


Ul. Myśliborska w Lipianach w ciągu DW nr 156

Najdłuższy odcinek jaki jest przebudowywany w ramach zadań jednorocznych to 5,3-kilometrowy odcinek DW nr 122 Łozice-Pyrzyce, znajdujący się na terenie działania RDW Pyrzyce. W budżecie zarezerwowano na ten cel 1,5 mln zł.

Na terenie działania Rejonu Dróg w Koszalinie zaplanowano trzy przebudowy odcinków szlakowych. Kontynuowane są przebudowy DW nr 172 na odcinku Barwice-Ostropole, gdzie wykonawca położył już nawierzchnię i będzie wykańczał pobocza oraz dwa odcinki na drogach nr 205 i 208, które realizuje jeden wykonawca. Prace rozpoczęły się tu od poszerzenia drogi na odcinku DW nr 205 Kwasowo-Ostrowiec. Potem przebudowywany będzie odcinek DW nr 208 od skrzyżowania z DW nr 205 do Wielina.
 
Rejon Dróg w Białogardzie obok przebudowy ul. Kołobrzeskiej w tym mieście (DW nr 163), zakończył już przebudowę odcinka DW nr 162 Sławoborze – Świdwin.  Odcinek o długości  1,9 km,  wykonano za  710 tys. zł.

Natomiast planowany również na ten rok, kolejny etap przebudowy DW 172 Połczyn-Zdrój – Kołacz zostanie wykonany w przyszłym sezonie.

Na terenie działania RDW Drawsko Pomorskie trwa przebudowa odcinka Wałcz-Gostomia w ciągu DW nr 178. Przebudowa realizowana jest na niespełna kilometrowym odcinku. Wykonawca rozpoczął od wzmocnienia konstrukcji drogi w miejscach powstających kolein. Następnie na całej szerokości jezdni ułożone zostaną nowe warstwy bitumiczne.

RDW Stargard zakończył przebudowy dwóch odcinków DW nr 147: Wierzbięcin-Słajsino i Słajsino-Radowo Małe, o łącznej długości 4,4 km.

Na terenie Rejonu w Stargardzie prowadzona jest jeszcze przebudowa kolejnego odcinka DW nr 111 Stepnica-Modrzewie.

Ostatnie dwa zadania z tegorocznej puli, to przebudowa  DW nr 105 na odcinku Brojce-Kiełpino, gdzie jeszcze trwa procedura przetargowa i budowa zabezpieczenia skarpy nasypu w Starym Kostrzynku w pow. gryfińskim w ciągu DW nr 126. Tu prace budowlane już się zakończyły i przygotowywany jest odbiór robót.  Ich koszt wyniósł 156.3 tys. złotych.


Stary Kostrzynek, DW nr 156

Dodatkowo ZZDW realizuje szereg zadań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.  W tym roku, głównie na budowy i przebudowy chodników znajdujących się na terenach zabudowanych w ciągach dróg wojewódzkich, przeznaczono 1,5 mln zł. Zaplanowano miedzy innymi spowolnienie ruchu w Moryniu i Cedyni na terenie działania RDW Chojna, a także ustawienie nowych barier drogowych i zabezpieczenie skarpy przed miejscowością Łabędzie w ciągu DW nr 162. Łącznie na terenie województwa w tym roku realizowane są  23 zadania BRD.

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl