Zjazd - połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy, drodze stanowiące bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych określa trzy rodzaje zjazdów:
1. zwykły ‒ przeznaczony do ruchu pojazdów albo pojazdów, pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch;
2. techniczny ‒ przeznaczony wyłącznie do ruchu pojazdów obsługi drogi oraz wyjątkowo ‒ do ruchu pojazdów służb ratowniczych;
3. awaryjny ‒ przeznaczony wyłącznie do ruchu pojazdów służb ratowniczych oraz wyjątkowo ‒ do ruchu pojazdów obsługi drogi.
Wniosek o zezwolenie na lokalizację/przebudowę zjazdu.
Procedura:
1. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa tj. art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2024 r. poz. 320): Budowa lub przebudowa zjazdu należy do właściciela lub użytkownika nieruchomości przyległych do drogi, po uzyskaniu, w drodze decyzji administracyjnej, zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu – w związku z tym, w celu otrzymania decyzji administracyjnej na lokalizację bezpośredniego zjazdu z drogi wojewódzkiej i warunków technicznych dla planowanego zjazdu należy w tut. Zarządzie złożyć wniosek (może to także uczynić w imieniu inwestora np. projektant, po przedstawieniu stosownego pełnomocnictwa) z dołączonym planem sytuacyjno-wysokościowym w skali 1:500 z naniesioną szczegółową lokalizacją zjazdu i tytułem własności do działki (aktualny wypis z ewidencji gruntów lub z księgi wieczystej lub akt notarialny) oraz informację, że inwestycja polegająca na budowie zjazdu jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy.
2. Inwestor, gdy otrzyma decyzję na lokalizację zjazdu, zobowiązany jest przedstawić do uzgodnienia w ZZDW w Koszalinie projekt budowlany zjazdu (w myśl art. 29 ust. 3 pkt. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych), którego to opracowanie należy powierzyć osobie z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.
3. Wnioskodawca ma obowiązek dokonania zgłoszenia budowy albo wykonania robót budowlanych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j.: Dz.U. 2024 poz. 725), o które należy wystąpić do Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie oraz obowiązek uzyskania zezwolenia zarządcy drogi na prowadzenie robót w pasie drogowym, o które to zezwolenie należy wystąpić do odpowiedniego Rejonu Dróg Wojewódzkich w trybie i na warunkach określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego (Dz. U. 2016 poz. 1264). Za wybudowanie/przebudowanie zjazdu bez zezwolenia zarządcy drogi bądź o powierzchni większej niż określona w zezwoleniu zarządcy drogi wymierza się karę pieniężną w wysokości 10-krotności opłaty ustalonej zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. 2024 poz. 320).
POUCZENIE:
Pełnomocnik działający w imieniu inwestora dołącza do wniosku:
- oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa, oryginał lub urzędowo poświadczone odpisy pełnomocnictw wynikających np. z pionowej struktury przedsiębiorstwa albo udzielenia substytucji,
- potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo w kwocie 17,00 zł stosownie do art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2023 r., poz. 2111 ze zm.), za wyjątkiem sytuacji, gdy mocodawca pełnomocnika będzie zwolniony z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej na podstawie przepisów ww. ustawy; opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty (tj. z chwilą złożenia dokumentu), w kasie organu podatkowego lub bezgotówkowo na rachunek tego organu, właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu.