Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Uwaga kierowcy! Nowe utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 102

Od 9 listopada  na drodze wojewódzkiej  nr 102, na odcinku Łukęcin-Lędzin zostanie wprowadzony objazd. Utrudnienia mają związek z rozbiórką i budową nowego mostu na Kanale Dreżewo.

Artykuł z dnia: 2017-10-29 14:04

Objazd będzie prowadził od Rewala drogą powiatową przez Śliwin, Karnice i dalej drogą wojewódzką nr 110 do Lędzina.  Długość objazdu wynosi  11,6 km. Ze względu na planowany objazd, Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego SA z Torunia zostało zobowiązane przez ZZDW do dostosowania tej drogi do zwiększonego ruchu.

W trakcie budowy mostu, pod Kanałem Dreżewo będzie układany również kabel elektryczny oraz dwa światłowody. Roboty mostowe zostały zaplanowane celowo w okresie jesiennym, by zakończyć je przed okresem wakacyjnym tj. do końca maja 2018 r. W tej chwili ruch samochodowy jest dużo mniejszy i przystąpienie do robót będzie mniej uciążliwe dla kierowców.

Warto w tym miejscu dodać, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, czas realizacji takiego obiektu, w takiej technologii, to około 5 miesięcy. Skrócenie terminu do 5 miesięcy wiązałoby się jednak z koniecznością przystąpienia do robót w marcu i zakończyłoby się w środku sezonu wakacyjnego. Aby tego uniknąć, zdecydowano o rozpoczęciu robót w listopadzie i wydłużeniu okresu realizacji. Niestety zimą warunki atmosferyczne nie pozwolą na wykonanie robót wymagających dodatnich temperatur. Zaplanowano:
- rozbiórkę mostu -  czas realizacji około miesiąca;
- wykonanie ścianek szczelnych z grodzic stalowych – około 3 tygodni;
- roboty palowe pod fundamenty i przyczółki mostu – około 3 tygodni;
- zbrojenie fundamentu i przyczółka – około miesiąca;
Po wykonaniu powyższych elementów będzie można w drugiej połowie marca przystąpić do robót betonowych i konstrukcyjnych mostu. Przewiduje się zakończenie robót mostowych do końca kwietnia 2018 r. Po ich zakończeniu Wykonawca przystąpi do wykonania konstrukcji drogi na obiekcie mostowym i dwóch sąsiadujących przepustach. Niezbędny czas na wykonanie tych robót to około 2 tygodni. Dopiero w tym momencie Zamawiający może wystąpić z wnioskiem o wydanie Decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Procedury z tym związane trwają około trzech tygodni.

Kanał Dreżewo odprowadza wodę z okolicznych pól do przymorskiego jeziora Liwia Łuża. Wzdłuż kanału, po obu jego stronach biegną rowy melioracyjne, które przechodzą pod drogą nr 102 przepustami. Te konstrukcje również zostaną rozebrane, a w ich miejscu powstaną nowe obiekty.

Przebudowa mostu i dwóch przepustów zostanie zakończona do 31 maja przyszłego roku. Roboty na całym odcinku Łukęcin-Lędzin powinny zakończyć się najpóźniej 31 sierpnia.

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl