Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa odcinka DW nr 109 Trzebiatów - Płoty

ZZDW ogłosił przetarg na przebudowę  drogi wojewódzkiej nr 109 na odcinku Trzebiatów – Płoty. Inwestycja ma być zakończona do 30 września 2019 r. Zadanie będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-20.

Artykuł z dnia: 2017-12-01 15:02

Inwestycja rozpocznie się na wylocie drogi wojewódzkiej nr 109 z Trzebiatowa w kierunku Gryfic - w miejscu, w którym zakończyła się realizowana w ramach RPO WZ na lata 2007-13, budowa ronda stanowiącego element obwodnicy Trzebiatowa.


Odcinek szlakowy przewidziany do przebudowy ma 24,8 km długości. Istniejąca tu nawierzchnia  jest spękana, ma liczne ubytki i odkształcenia. Na odcinku szlakowym pobocza są zawyżone, co utrudnia odprowadzenie wody z jezdni, a istniejące rowy są zamulone. Na wielu odcinkach  brakuje rowów odwadniających, a w miejscowościach– kanalizacji deszczowej. Droga, która aktualnie ma szerokość 6,8 do 7,7 m, zostanie na całej długości poszerzona do 7 metrów.
 
W miejscowościach szerokość jezdni nie powinna być mniejsza niż 6,5 m przy zastosowaniu elementów spowolnienia ruchu – wysp rozdzielających pasy ruchu. Przebudowane zostaną również skrzyżowania, istniejące zjazdy i zatoki autobusowe. W miejscowościach powstaną nowe albo zostaną przebudowane  istniejące chodniki, ciągi pieszo- rowerowe i zatoki autobusowe.
 
Na odcinku tym zaprojektowano 15 nowych przepustów, natomiast jedyny obiekt mostowy w Górzycy nad rzeką Otoczką, zostanie wyremontowany. Przebudowa nie będzie obejmowała 2-kilometrowego przejścia przez Gryfice. Duże zmiany czekają natomiast mieszkańców Kłodkowa.
 

Mieszkańcom zaproponowano tu dwa warianty przebiegu drogi wojewódzkiej nr 109. W toku konsultacji wybrano wariant z rozdzieleniem ruchu na dwie jednokierunkowe nitki prowadzące po dwóch stronach miejscowego kościoła.

Na skrzyżowaniu do Zielina zaplanowano natomiast dodatkowy lewoskręt, a w miejscowości Górzyca zaprojektowano wyniesienie chodnika, który biegnie skrajem lasu, poniżej poziomu jezdni. Roboty ziemne polegające na podniesieniu terenu prowadzone też będą w samych Gryficach w obrębie dawnego przejazdu kolejowego, tak by zlikwidować widoczną na zdjęciu nieckę.

Dodajmy, że na odcinku Trzebiatów-Gryfice występuje niemal dwa razy wyższy ruch od średniego dla zachodniopomorskich dróg wojewódzkich. Przejeżdża tędy w ciągu doby średnio 3799 pojazdów. Średnia dla województwa w/g. ostatniego badania, przeprowadzonego w 2015 r wynosiła 2358 pojazdów na dobę.

Termin składania ofert mija 5 stycznia przyszłego roku.

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl