Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Jeszcze w tym roku rowerzyści pojadą nowym szlakiem między Siekierkami a Trzcińskiem

Za prawie 22,2 mln zł powstanie w tym roku ścieżka rowerowa na odcinku Siekierki-Trzcińsko - Zdrój. Nowy fragment Trasy Pojezierzy Zachodnich będzie liczył ponad 36 km. Zadanie będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

Artykuł z dnia: 2018-04-08 21:34

Trasa Pojezierzy Zachodnich (20, 20A)  jest jedną z czterech tras rowerowych, które powstają w ramach projektu Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego.

- Po wielu pracach przygotowawczych ruszamy i przekazujemy plac budowy wykonawcy. Szlak z Trzcińska do Siekierek będzie jednym z kluczowych elementów Trasy Pojezierzy Zachodnich. Szczególnie zależało nam na tym by trasa przebiegała przez Godków, gdzie dojeżdżają regionalne pociągi, którymi możemy dojechać do Szczecina. To powinno ściągnąć turystów w te piękne rejony Pomorza Zachodniego.- powiedział w Chojnie marszałek Olgierd Geblewicz.


Nowy fragment szlaku prowadzi  m.in. przez takie miejscowości jak Klępicz, Nowe Objezierze, Stare Objezierze, Przyjezierze, Młynary, Godków, Jelenin, Brwice i Trzcińsko Zdrój.

Początek trasy przewidziano w znanych z forsowania Odry Siekierkach. Bitumiczna droga rowerowa będzie przebiegać starym nasypem kolejowym pomiędzy zabytkowymi dworcami kolejowymi, przez malownicze zakątki aż pięciu obszarów chronionych:  Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, obszaru siedliskowego Natura 2000 „Dolna Odry” i trzech obszarów ptasich Natura 2000 „Doliny Dolnej Odry”, „Ostoi Cedyńskiej” i „Ostoi Witnicko-Dębniańskiej” . Na trasie tej znajdują się obiekty inżynierskie wymagające przebudowy, m.in. mały wiadukt kolejowy.

Warto wspomnieć, że w październiku 2016 r., ZZDW oddał do użytku nowy tunel w Starym Objezierzu, który zastąpił rozebrany wiadukt. Jest to skrzyżowanie projektowanej trasy rowerowej z DW nr 125.

Kolejny obiekt inżynierski, wymagający przebudowy na tej trasie, to wiadukt w Przyjezierzu.

Wśród wielu atrakcji na trasie można wymienić m.in. unikatowe w skali kraju mury obronne w Trzcińsku - Zdroju, Mamutowiec Olbrzymi – pomnik przyrody w Brwicach, miejsca biwakowe w Przyjezierzu i jezioro w Jeleninie. Szlak przebiega w pobliżu Morynia znanego z zachowanego pierścienia murów miejskich, Geoparku oraz Jeziora Morzycko. Z położonego w środku trasy Godkowa odjeżdżają pociągi regionalne do Szczecina.
Trasa powinna zostać oddana do użytku 30.09.2018r.

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl