Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Od 9 lipca kierowcy przejadą "berlinką"

Kończy się przebudowa „berlinki” czyli drogi wojewódzkiej nr 142, realizowana przez ZZDW. Główna część inwestycji została wykonana, trwają ostatnie prace porządkowe. Odcinek Szczecin - Krzywnica zostanie otwarty dla ruchu 9 lipca.

Artykuł z dnia: 2018-07-03 18:47

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 142, tzw. „Berlinki” lub „Chociwelki” to najdroższe z tegorocznych zadań na drogach wojewódzkich, realizowane przez samorząd województwa. Szacowana na 51 mln zł inwestycja wymagała rozkruszenia betonowych płyt, z jakich wykonana była „berlinka”. Kruszywo powstałe z „rubblizingu” wykorzystano jako podbudowę nowej drogi. Na tak przygotowanym podłożu położono nową nawierzchnię bitumiczną. Inwestycja sfinansowana została ze wsparciem środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.To niezwykle ważna droga, nie tylko dla szczecińskiego obszaru metropolitalnego, okolicznych miejscowości, ale także kluczowa dla skomunikowania całego Pomorza Zachodniego. Choć była to skomplikowana inwestycja, dotrzymujemy słowa i kończymy ją zgodnie z planem – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

„Berlinkę” planowano otworzyć do końca czerwca. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie realizujący inwestycję ukończył ją zgodnie z założeniami.

 Z naszej strony wszystkie prace zostały planowo wykonane. Teraz czekamy tylko kilka dni, aby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dokończyła pracę na węźle, który pozwoli na przyłączenie drogi do S3. – podkreśla dyrektor ZZDW Michał Żuber. Czasochłonne będzie również uregulowanie organizacji ruchu i zebranie wszystkich tablic, które do tej pory kierowały do objazdów.

Droga wojewódzka nr 142 była przebudowywana od marca 2017 r. na 22-kilometrowym odcinku. Znajduje się tam szereg obiektów inżynierskich: wyremontowano wiadukty oraz dwa mosty - nad rzeką Małką w pobliżu Warchlinka i nad rzeką Iną w pobliżu Sowna.  Dwa nieczynne wiadukty i jedno przęsło mostu zostały rozebrane. Przebudowane zostały również niebezpieczne skrzyżowania. Na skrzyżowaniach z drogą gminną na Strumiany i drogą gminną do Warchlina odsunięto zjazdy z wiaduktów, tak by przęsła nie przysłaniały kierowcom widoczności w momencie zjazdu na drogę nr 142.

Duża przebudowa objęła skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr142 i 106 (Nowogard - Stargard Szczeciński). Powstaje tu łącznica oraz dwa ronda po obu stronach wiaduktu. Prace na tym skrzyżowaniu będą prowadzone do 20 lipca.  Utrudnienia będą występowały również na skrzyżowaniu z drogą krajową S3/A6, która jest aktualnie przebudowywana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Przypomnijmy, że kończąca się inwestycja jest drugim etapem przebudowy drogi wojewódzkiej nr 142.  W pierwszym etapie realizowanym w ramach RPO WZ na lata 2007-13 przebudowano 13-kilometrowy odcinek Krzywnica-Lisowo.

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl