Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

DW nr 142 na odcinku Szczecin - Krzywnica została otwarta dla ruchu

Kończy się przebudowa „berlinki” czyli drogi wojewódzkiej nr 142.  Zadanie jest realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

Artykuł z dnia: 2018-07-09 18:46

Droga wojewódzka nr 142  łączy drogę ekspresową S3 z drogą krajową nr 20. Droga jest najbardziej wysuniętym na wschód zachodnim fragmentem tzw. "berlinki" czyli autostrady, która przed II wojną światową miała połączyć Berlin ze znajdującym się na wschodnich rubieżach Rzeszy - Królewcem.

- To jedna z ważniejszych inwestycji, które realizowaliśmy w ostatnim czasie na drogach województwa zachodniopomorskiego. Odpowiadamy za 2100 km dróg w naszym regionie, są to drogi bardzo ważne, ponieważ po zjeździe z drogi krajowej pozwalają nam dotrzeć do ostatecznego miejsca naszej destynacji i na co dzień pozwalają naszym mieszkańcom komunikować się. W ubiegłej perspektywie finansowej przebudowaliśmy część tej drogi, ale to co dokonaliśmy teraz jest kluczowe - mówił podczas otwarcia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W spotkaniu prasowym, podczas którego otwarto drogę, wzięli udział marszałek województwa Olgierd Geblewicz, dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie Michał Żuber, przedstawiciel wykonawcy, firmy Budimex, a także parlamentarzyści i samorządowcy.

Konieczność zamknięcia drogi wynikała z zastosowania tu tzw. „rubblizingu”, czyli rozkruszenia na miejscu betonowych płyt, z których zbudowano berlinkę i wykorzystaniu ich jako podbudowy  nowej drogi. Na tak przygotowanym podłożu położono nową nawierzchnię bitumiczną.


Droga była przebudowywana na 22-kilometrowym odcinku, na którym znajduje się szereg obiektów inżynierskich. Wyremontowano wiadukty oraz dwa mosty - nad rzeką Małką w pobliżu Warchlinka i nad rzeką Iną w pobliżu Sowna.  Dwa nieczynne wiadukty i jedno przęsło mostu zostały rozebrane.

Przebudowane zostały również niebezpieczne skrzyżowania.  Na skrzyżowaniach z drogą gminną na Strumiany i drogą gminną do Warchlina, odsunięto zjazdy z wiaduktów, tak by przęsła nie przysłaniały kierowcom widoczności w momencie zjazdu na drogę nr 142.

Duża przebudowa objęła skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr142 i 106 (Nowogard - Stargard Szczeciński). Powstaje tu łącznica oraz dwa ronda po obu stronach wiaduktu. Prace na tym skrzyżowaniu będą prowadzone do 20 lipca. Kierowcy muszą się tu jeszcze liczyć z utrudnieniami. Utrudnienia będą występowały również na skrzyżowaniu z drogą krajową S3/A6, która jest aktualnie przebudowywana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Całe zadanie ma kosztować 51,65 miliona złotych.

Przypomnijmy, że kończąca się inwestycja jest drugim etapem przebudowy drogi wojewódzkiej nr 142.  W pierwszym etapie realizowanym w ramach RPO WZ na lata 2007-13 przebudowano 13-kilometrowy odcinek Krzywnica-Lisowo.

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl