Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

DW nr 102 na odcinku Łukęcin-Lędzin po przebudowie

Zakończyła się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 102 na odcinku Łukęcin – Lędzin. Zadanie było realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20

Artykuł z dnia: 2018-10-22 12:06

Droga wojewódzka nr 102 łączy dwa największe kurorty Pomorza Zachodniego  - Międzyzdroje i Kołobrzeg. Jej znaczenie rośnie latem, gdy wzdłuż wybrzeża przemieszczają się turyści.Przebudowany odcinek ma około 15 km długości. Na trasie znajduje się szereg miejscowości wypoczynkowych. Są to Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz i Rewal. Na wszystkich wlotach do tych miejscowości zaprojektowano elementy spowalniające ruch.

Początek przebudowy znajduje się w Łukęcinie na skrzyżowaniu z ulicą Morską.  Wcześniej na skrzyżowaniu znajdowały się światła tylko w ciągu drogi wojewódzkiej i były to światła powiązane z czujnikiem reagującym na nadmierną prędkość pojazdów. Po przebudowie cały ruch na skrzyżowaniu reguluje pełna sygnalizacją świetlną.

Za Łukęcinem zaczyna się dawny odcinek lotniskowy o długości 2,2 km, który ma dwa duże place manewrowe.  Zachowano tu 10-metrową szerokość drogi z dwoma 3,5 metrowymi pasami ruchu i 1,5 metrowymi utwardzonymi poboczami. Dodatkowo  wzdłuż  placów powstały wyspy rozdzielające ruch, które uporządkowały wjazdy  i wyjazdy 

Na pierwszym skrzyżowaniu DW nr 102 z dojazdem do Pobierowa powstało rondo. Od tego miejsca do stacji benzynowej zaprojektowano trwały rozdział pasów z wyniesioną wyspą. Chodziło o zapewnienie bezpieczeństwa pojazdom wjeżdżającym i wyjeżdżającym z Pobierowa. Wcześniej na kilku niebezpiecznych wyjazdach z tej miejscowości często dochodziło do wypadków.


Przed  Lędzinem, na Kanale Dreżewo zbierającym wodę z pół uprawnych i odprowadzającym ją do jeziora Liwia Łuża, został przebudowany most wraz z dwoma przepustami.  87-letni obiekt i dwa przepusty były w złym stanie technicznym.


Koniec przebudowy to rondo w Lędzinie - skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 102 i 110. Roboty budowlane  kosztowała blisko 40 mln zł.

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl