Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Zakończyły się prace nad listą zadań jednorocznych, które będą realizowane w tym roku przez ZZDW.

Zadania jednoroczne to przebudowy najbardziej zniszczonych odcinków dróg wojewódzkich oraz zadania z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.  W minionym roku włącznie z zadaniami mostowymi było to 55 różnych inwestycji.

Artykuł z dnia: 2019-03-07 14:30

W 2018 r., ZZDW wydał na tzw. zadania jednoroczne ponad 44,6 mln zł. Co udało się zrobić? Kontynuowana była między innymi trwająca od trzech lat przebudowa DW nr 172 na odcinku Połczyn Zdrój – Barwice, na terenie działania Rejonu w Białogardzie. Roboty budowlane kosztowały tu blisko 2,8 mln zł.  Warto dodać, że w tym zadaniu partycypowała również gmina Połczyn Zdrój,  która wyłożyła 180 tys. zł.

Przebudowa odcinka Połczyn Zdrój – Barwice trwa etapami od trzech lat. Właśnie  trzy lata temu, na tej trasie zakończyła się przebudowa ul. 15 Grudnia w Połczynie, a dwa lata temu przeprowadzono roboty wykończeniowe na odcinku szlakowym Połczyn-Zdrój – Kołacz, przebudowano jedno ze skrzyżowań i zbudowano zatokę autobusową. W minionym roku przebudowa objęła kolejny 4-kilometrowy odcinek szlakowy. 

Przebudowany w minionym roku odcinek DW nr 172


Przebudowany w minionym roku odcinek DW nr 172

Najkosztowniejszym zadaniem w minionym roku była przebudowa przejścia DW nr 206 przez Kościernicę, na którą wydano z budżetu województwa 4,3 mln zł. DW nr 206 jest drogą prowadzącą z Koszalina do Polanowa i dalej do Miastka. Na tej trasie przebudowa objęła również odcinek Polanów-Rzeczyca oraz przepust w Maszkowie.

- Warto dodać, że przebudowy przejść dróg wojewódzkich przez miejscowości, należą do najbardziej kosztownych, gdyż wraz z drogą, powstaje nowa kanalizacja deszczowa, chodniki, zatoki autobusowe, zjazdy na posesje  i oznakowanie – podkreśla wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

W minionym roku wśród takich inwestycji miejskich znalazły się również przebudowy ulic Grunwaldzkiej w Płotach w ciągu DW nr 108 i ul. Zagórskiej w Trzebiatowie w ciągu DW nr 109.  1,94 mln zł kosztowała przebudowa przejścia DW nr 151 przez miejscowość Moczkowo. Dodatkowo powstał tu za 700 000 zł nowy chodnik. 1,15 mln zł ZZDW wydał na przebudowę ulic Orzeszkowej, Niepodległości i Nadrzecznej w ciągu DW 105 w Gryficach, a ponad 1,2 mln zł na przejście DW nr119 przez Żabów. Ponad milion kosztowała też przebudowa przejścia DW nr 111 przez miejscowość Kąty.

Najdroższą przebudową wśród odcinków szlakowych była przebudowa drogi wojewódzkiej Niedalino-Rosnowo w ciągu  DW nr 168. Jej koszt wyniósł 3,53 mln zł. Warto wspomnieć, że ubiegłoroczny budżet przeznaczony na zadania jednoroczne, był drugi rok z rzędu, powiększony o 10 mln zł na program „Przebudowy odcinków szlakowych dróg wojewódzkich”. Podobnie jak rok wcześniej , dzięki środkom tym, można było zmodernizować dodatkowe odcinki dróg:  obok wspomnianego odcinka Niedalino-Rosnowo, były to odcinki: Modrzewie – droga krajowa nr 3 w ciągu DW nr 111, oraz dwa odcinki drogi wojewódzkiej nr 171 Bobolice-Grzmiąca i Sikory – granica działania RDW Drawsko Pom. Nieco ponad 3,7 mln zł kosztowała przebudowa 3,6-kilometrowego odcinka Gardno-Żelisławiec w ciągu drogi wojewódzkiej nr 120.

 

DW nr 120, odcinek Gardno-Żelisławiec

Inne, przebudowane w minionym roku odcinki szlakowe to Wałcz-Gostomia w ciągu DW nr 178 (1,51 mln zł.), Tuczno-Człopa w ciągu DW nr 177, Maszewo-Łęczyca w ciągu DW nr 106 i Dobra-Dobropole w ciągu DW nr 144.

W ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) przy drogach wojewódzkich powstał też szereg nowych chodników, ciągów pieszo-rowerowych i  zatok autobusowych . Tego typu zadania realizowane są prawie zawsze wspólnie z samorządami, które przekazują dokumentacje i część środków finansowych.

W ten sposób nowe chodniki pojawiły się m.in. w Moczyłkach w ciągu DW nr 163, w Sadkowie w ciągu DW nr 167 oraz na odcinku Borzyszewo - Gryfice w ciągu DW nr 105. W miejscowości Ząbrowo w ciągu DW nr 162, za blisko 92 tys. zł. na przejściu dla pieszych, powstała sygnalizacja świetlna, której zadaniem jest spowolnienie ruchu na tym odcinku.

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl