Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

ZZDW kontynuuje budowę rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich.

Trwają przetargi na budowę odcinka Pełczyce-Choszczno oraz na opracowanie dokumentacji na dwa odcinki w gminie Czaplinek. Terminy składania ofert mijają na początku lipca.

Artykuł z dnia: 2019-06-10 14:51

Trasa Pojezierzy Zachodnich (20, 20A)  jest jedną z czterech tras rowerowych, które powstają w ramach projektu Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. 

Trasa zaczyna się w Siekierkach, gdzie jeszcze w tym roku powinna ruszyć przebudowa mostu. Dzięki temu nastąpi połączenie sieci polskich i niemieckich dróg rowerowych.


 

Cudowne rozlewisko Odry i piękny most w Siekierkach, wspaniałe lasy, piękne krajobrazy, tego wszystkiego nie brakuje na Trasie Pojezierzy Zachodnich. Są też cudowne i czyste jeziora, które wydają się idealnym wyborem na rowerową wyprawę w czasie letnich upałów. Ten szlak spodoba się naszym mieszkańcom i turystom, pozwoli poznać wewnętrzną część Pomorza Zachodniego.  Odcinki już ukończone cieszą się sporym powodzeniem, a wraz z realizacją kolejnych, atrakcyjność szlaku rośnie. – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 

Dalej trasa wiedzie w kierunku granicy województw zachodniopomorskiego i pomorskiego przez obszary Pojezierzy: Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego.  Łącznie ma mieć  około  423  kilometrów długości.

Na trasie do tej pory powstały odcinki: Siekierki-Trzcińsko i Ińsko-Storkowo oraz Dzikowo-Barlinek.  W przygotowaniu jest przetarg na odcinek Storkowo-Ginawa.

Wykonany w ubiegłym roku odcinek przed Storkowem

Bitumiczna droga rowerowa na Trasie Pojezierzy Zachodnich przebiega częściowo starym nasypem kolejowym pomiędzy zabytkowymi dworcami kolejowymi i terenami obszarów chronionych.

Wśród ogłoszonych aktualnie przez ZZDW przetargów, jest przetarg na budowę odcinka Pełczyce-Choszczno.

Przebieg proponowanejj trasy rowerowej między Pełczycami, Płotnem i Choszcznem.

Przedmiotem zamówienia jest budowa i oznakowanie ścieżki rowerowej przebiegającej po nieczynnych liniach kolejowych na odcinku Płotno – Choszczno. Jest to odcinek o długości około 9 km.

Podobnie jak na innych odcinkach, które powstają na nasypach nieczynnych linii kolejowych, wykonawca oprócz budowy samej ścieżki, będzie zobowiązany do uporządkowania terenu, między innymi do rozbiórki pozostałości infrastruktury kolejowej - ramp kolejowych, podkładów i słupów.
Zostaną tu również wykonane prace ziemne – wykopy i nasypy,  nowa konstrukcja ścieżki rowerowej i zjazdów. Przewidziano też  budowę, przebudowę i czyszczenie istniejących przepustów oraz przebudowę dwóch obiektów mostowych na rzekach Ina i Stara Ina . 

Termin zakończenia robót budowlanych wyznaczono na 30.06.2020 r.

ZZDW ogłosił również dwa przetargi na powiązane ze sobą projekty dotyczące przebiegu Trasy Pojezierzy Zachodnich przez gminę Czaplinek.  W pierwszym projekcie, mające łącznie około 18 km odcinki leśne i przebiegające w ciągach dróg powiatowych, mają zostać oznakowane. Na dwóch odcinkach inwestycyjnych – 500-metrowym odcinku w pobliżu dworca kolejowego w Nowym Kalenisku, który dziś jest drogą brukowaną oraz na drugim, należącym do Lasów Państwych i Krajowego Osrodka Wsparcia Rolnictwa ma powstać nawierzchnia bitumiczna.

Drugi projekt dotyczy 1,5-kilometrowego odcinka wyprowadzającego ruch rowerowy z Czaplinka na północ.

Odcinek będzie nawiązywał do alei parkowej wiodącej z nad brzegu jeziora Drawsko. Dalej jego przebieg wyznaczono wzdłuż dróg wojewódzkich nr 163 i 171.  Koniec opracowania to skrzyżowanie z  ulicą Wiejską, którą dalej będzie wiodła Trasa Pojezierzy Zachodnich.  Na odcinku tym powstanie również droga dla rowerów o nawierzchni bitumicznej. 

 

 

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl