Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Zmiany w sieci dróg województwa zachodniopomorskiego

W najbliższych miesiącach, w związku z oddaniem do użytku nowych odcinków S6 i S11 zmieni się sieć drogowa w województwie zachodniopomorskim. Stare przebiegi dróg krajowych, zgodnie z przepisami  tzw. „ustawy kaskadowej”, przechodzą pod Zarząd Dróg Wojewódzkich.  ZZDW oddaje natomiast część swoich odcinków powiatom.

Artykuł z dnia: 2020-03-17 08:00

Zmiany zostały zatwierdzone na ostatnim Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, który odbył się 12 marca.
- Nasze działania dostosowujemy do tego, jak zmienia się system dróg krajowych. Przyjęliśmy zasadę, że sieć dróg wojewódzkich musi stanowić zwartą całość i zachować ciągłość przebiegów. Także inwestycje planujemy w taki sposób, abyśmy mieli dobre połączenia z „krajówkami”. Wszystko po to, aby podróżować przez Pomorze Zachodnie bezpiecznie i komfortowo – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Zmiany w województwie następują łącznie na długości 156,6 kilometrów dróg. ZZDW przejmuje 66,9 km dróg krajowych, natomiast oddaje 89,7 km dróg wojewódzkich łącznie sześciu powiatom. Zmiany następują w powiatach: koszalińskim, kołobrzeskim, białogardzkim, szczecineckim, goleniowskim i gryfickim. Największe w koszalińskim, bo dotyczące 42,7 kilometrów dróg.

Wszystkie procedury przejęcia dróg powinny zostać zakończone w maju, gdy zatwierdzi je wojewoda, a zapisy uprawomocnią się po ukazaniu się w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Wtedy kierowcy będą mogli zobaczyć na drogach nowe oznakowanie z nową numeracją dróg.

Dawna droga krajowa nr 6 nie będzie w całości zarządzana przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Drogą wojewódzką zostanie odcinek między węzłem w Wicimicach, gdzie nowa S6 odbija w kierunku Kołobrzegu, a Koszalinem.

Kolor zielony – dawna DK nr 6, po zmianie DW nr 108

ZZDW oddaje natomiast pod Zarząd Dróg Powiatowych w Koszalinie 17,3-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 168 między Niedalinem i Wyszewem. Powiat Koszaliński przejmuje też drogę wojewódzką nr 165, biegnącą od starej DK11 do Mielna, a Powiat Kołobrzeski blisko 5,8-kilometrowy odcinek DW nr 102 między miejscowością Bezpraw, a Kołobrzegiem. Pod Zarząd Dróg Powiatowych w Białogardzie trafia natomiast cała obecna DW nr 166. Jest to nieco ponad 7-kilometrowy łącznik pomiędzy Białogardem, a starym przebiegiem DK6 (na mapach odcinki te oznaczono kolorem brązowym).


Odcinek DW nr 168, który został przekazany Powiatowi Koszalińskiemu

Na odcinku Goleniów – Wicimice, gdzie nowa S6 przebiega wzdłuż starego przebiegu DK 6, ZZDW przejmuje jedynie dwa niewielkie odcinki. W pobliżu Goleniowa przedłużona zostaje o blisko 2 kilometry droga wojewódzka nr 111, a w samych Płotach przejęcie ponad półkilometrowego fragmentu DK 6, pozwala na połączenie w jeden ciąg, dróg wojewódzkich nr 109 i 152.

 Korekta sieci dróg następuje również w Powiecie Szczecineckim, gdzie oddana została do użytku obwodnica Szczecinka w ciągu przyszłej S11. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie przejmuje 1,4-kilometrowy odcinek dawnej krajowej 11-tki, który będzie przedłużeniem drogi wojewódzkiej nr 172 do zjazdu na obwodnicę. Pozostała część dawnej drogi krajowej znajdzie się w zarządach innych administracji drogowych. 

LEGENDA DO MAP

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl