Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Rowerowa Trasa Pojezierzy Zachodnich - kolejne kilometry gotowe do przejazdu

Zakończyła się budowa ponad 5,7-kilometrowej drogi rowerowej na odcinku  Storkowo – Ginawa na granicy powiatów łobeskiego i stargardzkiego.  Jest to kolejny, gotowy odcinek rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich.

 
Artykuł z dnia: 2020-10-16 12:13

Ścieżka rowerowa na odcinku Storkowo – Ginawa realizowana jest w ramach projektu współfinansowanego przez UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego pod nazwą „Budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego - Trasa Pojezierzy Zachodnich etap III”, w ramach, którego realizowane są również odcinki: Mosina – Ińsko i Szczecin – Płonia.

- Trasa Pojezierzy Zachodnich nabiera realnego kształtu. W tym roku kończymy kolejne odcinki, jeden z nich pozwoli wygodnie i bezpiecznie przejechać rowerem między Ińskiem i Drawskiem Pomorskim. Jeszcze w 2018 roku zbudowaliśmy odcinek z Ińska do Storkowa, a  zakończona inwestycja jest jego kontynuacją. Jeśli będziecie mieli czas i dopisze pogoda, wybierzcie się tu na wycieczkę, bo warto poznać przepiękne Pojezierze Ińskie – zachęca wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Wartość całego projektu oszacowano na ponad 21,2 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wynosi ponad 13,1 mln zł . Projekt współfinansowany jest również ze środków samorządów, przez które przebiegają poszczególne odcinki tras.

Dla odcinka Storkowo - Ginawa wartość inwestycji to 4,12 mln zł, z czego roboty budowlane kosztowały ponad 3,9 mln zł.  Blisko 83,7 % tej kwoty to właśnie środki unijne, resztę dołożyło województwo, powiaty łobeski i stargardzki oraz gmina Węgorzyno.

Zakończony odcinek ma łącznie ponad 5,7 –kilometra długości i znajduje się między Ińskiem i Drawskiem Pomorskim.  Przebiega wzdłuż drogi powiatowej Storkowo-Brzeźniak. Nowa droga rowerowa jest kontynuacją zakończonego w 2018 r. odcinka Ińsko-Storkowo.Odcinek Ińsko-Storkowo

- Prace obejmowały między innymi wycięcie kolidujących z inwestycją drzew i krzewów oraz roboty ziemne. Powstała też nowa konstrukcja ścieżki rowerowej, zjazdy, przepusty i pobocza z kruszywa oraz pionowe i poziome oznakowanie. Nowa droga rowerowa ma szerokość od 2 m na odcinkach odsuniętych od jezdni do 2,5 m na odcinku przylegającym do niej – wymienia dyrektor ZZDW Michał Żuber. 

Ścieżka przechodzi nieopodal jeziora Storkowskiego znajdującego się w specjalnej strefie ochrony ptaków Ostoja Ińska, która została wpisana do programu Natura 2000. Za Storkowem, jadąc w kierunku Ginawy po lewej stronie znajdziemy zjazd w kierunku jeziora, na końcu którego znajduje się mała dzika plaża. Ostoję Ińską odwadnia Ina i jej dopływy oraz dopływy Regi. Na obszarze tym gniazduje ponad 140 gatunków ptaków.

- Pandemia zmieniła nasze oczekiwania względem urlopu i wypoczynku. Coraz więcej osób pragnie aktywności, chce podróżować na rowerze i zwiedzać już nie tylko najbliższe okolice. Trasa Pojezierzy Zachodnich ma duży potencjał. To wspaniałe krajobrazy, piękna przyroda. Z każdą oddaną inwestycją i każdym nowym kilometrem, zainteresowanie szlakiem będzie rosło. Rower kojarzy się z wolnością i do takiego wypoczynku na Pomorzu Zachodnim zachęcamy – dodaje marszałek Olgierd Geblewicz.

Wykonawcą zadania była firma COLAS Polska.

 

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl