Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Nad morze, wygodnie i komfortowo drogą wojewódzką nr 109

Zakończyła się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 109 na odcinku Trzebiatów – Płoty. Inwestycja była realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

Artykuł z dnia: 2020-12-18 13:57

Droga wojewódzka nr 109 przebiega przez powiat gryficki, dokładniej przez trzy jego gminy: Trzebiatów, Gryfice i Płoty. Łączy nadmorskie Mrzeżyno z drogą krajową nr 6 w Płotach.

109 –tka to jedna z ważniejszych dróg wojewódzkich, stanowiących alternatywne połączenia nad morze. Dodajmy, że wcześniej przebudowany został na tej trasie dojazd z Trzebiatowa do nadmorskiego Mrzeżyna.

Zakończona właśnie przebudowa objęła 25-kilometrowy odcinek od Trzebiatowa do Płot, którego koszt wyniósł blisko 97 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniosło ponad 85 mln zł.

Sukcesywnie badamy, planujemy i przebudowujemy sieć dróg wojewódzkich w zachodniopomorskim. Niewątpliwym wsparciem są pieniądze z Unii Europejskiej, dzięki którym możliwe są tak gruntowne przebudowy jak w przypadku zakończonej właśnie inwestycji -  podkreśla wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.
 

Początek inwestycji znajduje się na wylocie drogi wojewódzkiej nr 109 z Trzebiatowa w kierunku Gryfic - w miejscu, w którym zakończyła się realizowana w ramach  minionej perspektywy unijnej, budowa ronda stanowiącego element obwodnicy Trzebiatowa.

Droga, która miała zmienną szerokość, została na całej długości doprowadzona do normatywnej szerokości 7 metrów. Przebudowano skrzyżowania, istniejące zjazdy i zatoki autobusowe. Na wlotach do miejscowości położonych na trasie,  wykonane zostały elementy wymuszające ograniczenie prędkości.  Zaprojektowano również azyle na przejściach dla pieszych i wyspy spowalniające ruch  – podkreśla dyrektor ZZDW Michał Żuber.
 
Przebudowa nie obejmuje 2-kilometrowego przejścia przez Gryfice, natomiast duże zmiany wprowadzono w Kłodkowie, gdzie zmienił się przebieg drogi wojewódzkiej.

Wybrano tu wariant z rozdzieleniem ruchu na dwie jednokierunkowe nitki prowadzące po dwóch stronach miejscowego kościoła. Na trasie wyremontowano również żelbetowy most w Górzycy nad rzeką Otoczką.Zakończona przebudowa była zwieńczeniem wszystkich etapów przebudowy drogi wojewódzkiej nr 109. W chwili obecnej, poza miejscowością Gryfice jest ona w 100 % przebudowana.

 

 

 

 
 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl