Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Blisko 50 tematów w tegorocznym planie zadań jednorocznych ZZDW

Prawie 41,5 mln zł to tegoroczny budżet ZZDW na zadania jednoroczne czyli remonty i przebudowy odcinków wymagających najpilniejszych interwencji.  Zadania te obejmują również szereg małych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD).

Artykuł z dnia: 2021-04-20 11:24

Zadania jednoroczne są obok dużych projektów drogowych finansowanych ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, drugim ważnym obszarem inwestycyjnym Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. 

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, to ważny element zarządzania siecią drogową. Projekty, które wchodzą do realizacji w ramach tej puli środków,  są częściowo współfinansowane  przez lokalne samorządy – przypomina wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Najdroższymi przebudowami wśród tegorocznych zadań jednorocznych, będą przebudowa DW 177 na odcinku Pławno-Sośnica, której koszt szacowany jest na 3,5 mln zł oraz rozbudowa przejścia drogi wojewódzkiej nr 148 przez miejscowość Zagozd, o szacowanej wartości 3 mln zł. W innych miejscowościach przebudowane zostaną również: ul. Grunwaldzka w Płotach w ciągu DW 108 oraz DW 163 w Białogardzie i DW 107 w Kamieniu Pomorskim.

Rejon Dróg Wojewódzkich w Koszalinie zaplanował w tym roku przebudowę łącznie czterech odcinków- dwóch szlakowych i dwóch przejść przez miejscowości . W ciągu DW 206 będzie to odcinek Jacinki-Polanów, a w ciągu DW 209 odcinek Warszkowo-Tychowo. Przebudowane zostaną też dwa przejścia dróg wojewódzkich przez miejscowości: chodzi o miejscowość Gwda Mała w ciągu DW nr 201 i Ostrowiec w ciągu DW nr 205.

Na terenie RDW Pyrzyce przebudowane zostaną w tym roku cztery odcinki szlakowe, dwa na DW 160: Raduń –Bierzwnik i Bierzwnik- granica województwa. W budżecie zarezerwowano na ten cel łącznie 2 mln 100 tys zł. Dwie kolejne przebudowy będą prowadzone na DW 122, pierwszy od węzła na S3 do miejscowości  Łozice, a drugi na odcinku Pyrzyce –Piasecznik.
RDW w Stargardzie będzie przebudowywał również trzy odcinki szlakowe: Radzim – Troszczyno na DW 147, Dobra-Dobropole w ciągu DW 144 i Maszewo-Dębice w ciągu DW 106.

Pozostałe odcinki szlakowe, przewidziane do przebudów  to: odcinek Kołbacz-Kobylanka w ciągu DW 120 i Stary Kostrzynek-Stara Rudnica w ciągu DW 126,  Barnówko-granica województwa  w ciągu DW 130, Połczyn Zdrój - Toporzyk w ciągu DW 173, Tychowo do granicy administrowanej przez RDW w Białogardzie w ciągu DW 167, Tanowo- rzeka Gunica w ciągu DW 115, Wałcz-Gostomia w ciągu DW 178 i trzy zadania na terenie działania RDW w Gryficach: odcinek DW 103 Jatki-Świerzno, DW 152 Czarne-Resko i przebudowę skrzyżowania do miejscowości Raduń w ciągu DW 105. Trzy przebudowy znajdują się dodatkowo w puli zadań rezerwowych, wśród nich odcinek Polanów-Żydowo w ciągu DW 205.

W tym roku w ramach zadań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zaplanowano budowę sygnalizacji świetlnych w Cedyni i Osinowie Dolnym w ciągu DW 124. Sygnalizatory stanę też w Pyrzycach na ul. 1 Maja w ciągu DW 119 i Choszcznie w ciągu DW 160.

Przebudowane zostaną również dwa przepusty, tym razem koło miejscowości Prusim w ciągu drogi woj. nr 152 i koło miejscowości Gonne Małe w ciągu drogi woj. nr 171.
Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego realizowana jest również przez budowę i przebudowę chodników m.in. w miejscowościach: Wygoda w ciągu DW 163, Nacław w ciągu DW 206, Chociwel w ciągu DW 144 i Dobropole w ciągu DW 107. Nowe chodniki powstaną też w Choszcznie wzdłuż ul. Wolności i w Pełczycach wzdłuż ul. Chrobrego w ciągu DW 151 oraz w Pyrzycach wzdłuż ul. Lipiańskiej w ciągu DW 119.

W ramach BRD powstaną też nowe zatoki postojowe na odc. Barlinek - Łubianka w ciągu DW 151 i przy ulicy 1 Maja w ciągu DW 156 w Barlinku oraz zatoka autobusowa w Cedyni w ciągu DW 125.

Pierwsze przetargi na zadania jednoroczne będą ogłaszane na przełomie kwietnia i maja. Wszystkie zadania powinny zostać wykonane i rozliczone w tym roku.

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl