Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Nowe odcinki rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich

W tym roku na rowerowej mapie Pomorza Zachodniego pojawiło się kilka nowych odcinków. W październiku zakończyła się budowa tych, które znajdują się między Trzcińskiem i Myśliborzem.

Artykuł z dnia: 2021-10-26 10:04

Trasa Pojezierzy Zachodnich łączy tereny o niezwykłych walorach krajobrazowych. Na trasie przebiegającej południową częścią województwa zachodniopomorskiego,  mamy aż cztery Parki Krajobrazowe: Cedyński, Barlinecko - Gorzowski, Iński i Drawski.

- Trasa Pojezierzy Zachodnich od granicy polsko-niemieckiej staje się trasą na miarę europejskich standardów –podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.  W 2018 roku powstało 37 kilometrów szlaku, od zmodernizowanego mostu w Siekierkach do Trzcińska Zdroju. W tym roku oddajemy kolejne odcinki. Te z Trzcińska do Myśliborza stanowią łącznik, który pozwoli wygodnie i bezpiecznie przejechać dużą część trasy pojeziernej.
Zakończony etap objął dwa odcinki inwestycyjne. Pierwszy z nich jest kontynuacją inwestycji zakończonej w 2018 r.  Stykiem obu inwestycji jest skrzyżowanie drogi rowerowej z wjazdem do Trzcińska Zdrój do strony południowej.

Nowa droga rowerowa o długości 4 kilometrów powstała między Trzcińskiem Zdrój a miejscowością  Góralice.Odcinek ten niemal na całej długości został poprowadzony śladem starego nasypu kolejowego, biegnącego wzdłuż drogi krajowej numer 26. Jest to kontynuacja polityki wykorzystywania starej infrastruktury kolejowej do celów turystycznych i krajoznawczych -  wyjaśnia wicemarszałek Tomasz Sobieraj. Planując wycieczki rowerowe, warto wziąć pod uwagę ten rejon Pomorza Zachodniego – dodaje wicemarszałek Sobieraj.

Zakres robót budowlanych obejmował rozbiórkę torowiska kolejowego, słupów oraz częściowo niewielkiego mostu. W miejscu tym powstał przepust.

- Stosowanie nawierzchni bitumicznych na szlakach rowerowych w zachodniopomorskim staje się powoli standardem. Nawierzchnie tego typu są nie tylko najwygodniejsze dla jednośladów, ale również najłatwiejsze w późniejszym utrzymaniu, co ma ogromne znaczenie dla lokalnych samorządów, które zarządzają przejętymi odcinkami – podkreśla dyrektor ZZDW Michał Żuber.
W Góralicach Trasa Pojezierzy Zachodnich skręca na południe i prowadzi malowniczą drogą gminną w kierunku wsi Dobropole. Jest to pierwszy z dwóch odcinków, na których wykonano nowe oznakowanie.

Dobropole –Trasa Pojezierzy Zachodnich

Niemal każda wieś na trasie była niegdyś majątkiem ziemskim.  O ich świetności  świadczą dziś tylko ruiny pałaców, znajdujące się w otoczeniu podworskich parków.  Założenia powstawały na przełomie XVIII i XIX w. Jedno z nich znajdowało się właśnie w Dobropolu. W miejscowym pałacu mieszkał zarządca dóbr majątku należącego do rodziny von Sydowów ze Stołecznej  (Stolzenfelde).
Za Dobropolem zaczyna się drugi, nieco dłuższy, bo niemal 5-kilometrowy odcinek inwestycyjny, który prowadzi do miejscowości Pniów.

Z Dobropola nowa droga rowerowa o nawierzchni bitumicznej biegnie częściowo wzdłuż  gruntowo-brukowej drogi gminnej.

W Pniowie projekt przewidywał niewielką przebudowę tej drogi. Droga o szerokości 3,5 metra i długości 160-metrów połączyła odcinek inwestycyjny z kolejnym odcinkiem Trasy, który został oznakowany.

Oznakowanie objęło łącznie dwa odcinki o długości 11,7 km.


Oznakowany odcinek przed Myśliborzem przebiega m.in. przez Rościn. Miłośnicy zabytków mogą tu zobaczyć zbudowany z granitowych ciosów romański kościół oraz ruiny kolejnego XVIII- wiecznego pałacu.

Rościn – ruiny pałacu

Koniec odcinka nieinwestycyjnego znajduje się przed miejscowością Nawrocko.
Zadanie było realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jego koszt to blisko 8,49 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 7,1 mln zł.

 

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl