Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Powstaną nowe odcinki rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich

Jeśli pogoda pozwoli to jeszcze w tym roku ruszy budowa X etapu rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich na odcinkach Głazów – Sulimierz i Nawrocko - Myślibórz. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisał już umowę z wykonawcą.

Artykuł z dnia: 2022-11-22 08:36

Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego to jeden z najciekawszych projektów turystycznych jakie od 2018 r. realizuje Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego - podkreśla wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj. Turystyka rowerowa łączy wartości poznawcze, krajoznawcze i zdrowy styl życia, a co najważniejsze jest dla każdego i na każdą kieszeń – dodaje wicemarszałek Sobieraj.

Odcinki, które powstaną w X etapie są kontynuacją wcześniejszych inwestycji, prowadzonych na terenie powiatów gryfińskiego i myśliborskiego.  W 2020 r. powstał między innymi odcinek Sulimierz-Mostkowo. A w 2021 r. odcinki między Trzcińskiem Zdrój i Myśliborzem.


 
Odcinek Sulimierz-Mostkowo

Teraz budowa obejmie teren na zachód od Sulimierza, w kierunku miejscowości Zgnilec położonej przy drodze wojewódzkiej nr 119. Łącznie powstaną tu dwa nowe odcinki o łącznej długości 6,33 km.

Trasa będzie prowadziła podobnie jak odcinek Sulimierz-Mostkowo po nasypie rozebranej linii kolejowej. Dziś nasypy kolejowe są w tym miejscu zarośnięte. By wytyczyć nową trasę rowerową trzeba usunąć zarośla, zdjąć warstwę humusu oraz rozebrać resztki zniszczonego torowiska.
Na trasie muszą zostać przebudowane przepusty, wykonane wykopy i nasypy oraz nowa konstrukcja drogi rowerowej. Na końcu pojawią się urządzenia zabezpieczające ruch oraz oznakowanie poziome i pionowe.

Gotowy odcinek – dojazd do miejscowości Pniów

Nowa droga rowerowa podobnie jak wcześniejsze odcinki będzie mieć nawierzchnię bitumiczną o szerokości 2,5 m z obustronnymi poboczami o szerokości 0,5 m.  
Początek pierwszego odcinka o długości 3 km znajduje się w pasie drogowym drogi wojewódzkiej nr 119, a jego koniec na drodze powiatowej w Sulimierzu. W miejscu przecięcia drogi nr 119 powstanie wyspa na środku jezdni, która będzie spowalniać ruch samochodowy i chronić rowerzystów.

Drugi odcinek o długości 3,3 kilometra biegnie od miejscowości Nawrocko i kończy na nowym rondzie w Myśliborzu.

Wykonawca ma 270 dni od podpisania umowy na zakończenie robót. Firma Maldrobud z Myśliborza wykona wszystkie prace za ponad 9,8 mln zł.

Przypomnijmy, że Trasa Pojezierzy Zachodnich  przebiega przez Pojezierza: Myśliborskie, Choszczeńskie, Ińskie, Drawskie i Szczecineckie. Szlak na zachodzie biegnie dwoma odnogami. Południowa część trasy rozpoczyna się w pobliżu Siekierek i prowadzi do Białego Boru. Odcinki, które teraz powstaną znajdują się właśnie na południowej odnodze szlaku.

Zadanie będzie realizowane dzięki dofinansowaniu unijnemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

 

 

Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl