Loading
Herb
 wybierz miejscowosc

Inwestycje INTERREG

 

Zgodnie z założeniami zakończyły się wszystkie inwestycje prowadzone przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dwa ostatnie zadania to przebudowa mostu na Odrze zach. w Gryfinie i rozbudowa przejścia drogowego w miejscowości Żarczyn w powiecie gryfińskim.
Wcześniej zakończono dwie inne przebudowy dróg - w miejscowościach Pilchowo w powiecie polickim i Krzywin w powiecie gryfińskim. W miejscowościach tych nie tylko położono nową nawierzchnię dróg, ale powstały też chodniki, zjazdy i ciągnące się wzdłuż miejscowości wysepki, spowalniające ruch pojazdów. Uzupełniono też zieleń i wymieniono oświetlenie ulic.
Celem programu INTERREG IVA czyli Europejskiej Współpracy Terytorialnej jest rozwój obszarów pogranicza. Dzięki niemu można uzyskać wsparcie finansowe dla wspólnych polsko-niemieckich przedsięwzięć zlokalizowanych między dwoma niemieckimi landami Meklenburgią/Pomorzem Przednim i Brandenburgią a województwem zachodniopomorskim.
Warunkiem skorzystania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest przygotowanie spójnego projektu po obu stronach granicy, dlatego w przypadku drogi wojewódzkiej nr 122 przechodzącej przez Krzywin i Żarczyn, prowadzącej do przejścia granicznego w Krajniku Dolnym, projekt przewidywał również przebudowę odcinka Potzlow-Uckermark po stronie niemieckiej. Podobnie było z drogą wojewódzką 115 przechodzącą przez Pilchowo. Po przekroczeniu granicy można tędy, jadąc na południe drogą L283, dostać się do miejscowości Loknitz.
Dofinansowanie unijne jest niebagatelne, bo waha się od 75 do 85% wartości inwestycji, a wartość prac w przypadku drogi 122 przechodzącej przez Krzywin wyniosła blisko 6 mln zł, natomiast drogi 115 prowadzącej przez Pilchowo prawie 3 miliony.
Przebudowa mostu na Odrze Zach., stanowiącego przejście graniczne Gryfino-Mescherin to najbardziej kosztowna inwestycja, ale w jej ramach podniesiono konstrukcję mostu dzięki czemu poprawiono żeglowność Odry. Nawierzchnię z kostki kamiennej zastąpiła nawierzchnia asfaltowa, wylano nową płytę przejazdową na moście wraz z dojazdami po obu stronach granicy, położono nowe chodniki, wzmocniono, oczyszczono i przemalowano stalową konstrukcję oraz zamontowano nowe oświetlenie i system nawigacyjny dla żeglugi. Inwestycja została dofinansowana ze środków programu INTERREG IV w ramach projektu "Poprawa infrastruktury komunikacyjnej na pograniczu polsko-niemieckim między Zalewem Szczecińskim a przejściem granicznym Mescherin-Gryfino". Wartość robót to 6 milionów 800 tys zł.
Artykuł z dnia: 2010-05-18 11:12
Prawa autorskie
Twój sposób na internet - www.mentax.pl